LAITURIVARAUKSIA JA KOIRAN HOITOA eli kurkistus kiertuetuottajan työhön

Saimaan Teatterin kesän 2025 blogikirjoitusten sarjassa kurkistetaan esityksen mahdollistavien ammattilaisten työhön. Tässä tekstissä aiheena on kiertuetuottajan työ.

Tuottajan työ on teatterissa taiteen tekemisen edellytyksiä rakentava ja moninaisia liikkuvia osia halliseva osa-alue. Kiertue-esityksessä tuottajan työn merkitys korostuu entisestään. Valmiita rakenteita ei ole vaan jonkun täytyy neuvotella, varata ja varmistaa jotakuinkin kaikki erikseen. Tuottajan työ onkin esimerkki sellaisesta näkymättömästä työstä, jonka merkityksen kaikessa laajuudessaan tajuaa vasta silloin, kun alkaa kuvitella millaista olisi, jos tuottajaa ei olisi.

 

Saimaan Teatterin esityksissä tuotannollinen työ jakautuu kahteen osaan. Pitkin alkuvuotta teatterin teatterisihteeri, vuonna 2025 ensin teatterin näyttelijä Janna Räsänen ja sittemmin Jonnakaisa Risto, on suunnitellut kiertueaikataulua, varannut seurantaloja, koordinoinut mainossuunnittelua, jne. Esityskauden alussa tuotannollisesta työstä ottaa vastuun kiertuetuottaja, joka on mukana myös kiertueella.

 

Pieniä hetkiä joissa elimme -esityksen kiertuetuottajana toimi Tinni Torikka, joka on aiemmin työskennellyt Saimaan Teatterissa vuoden 2020 seurantalopodcastin ja kesän 2023 kiertueen tuottajana. Hänen työnsä oli laivakiertueen ankkuri ja aallonmurtaja. Siispä on syytä kysyä Tinniltä itseltään, mistä kiertuetuottajan työssä oikein on kyse ja mitä siihen kuuluu.

 

Miten kuvaisit muutamalla sanalla kiertueteatterin tuottajan työtä?

 

TT: Kiertuetuottaja asuu työpaikallaan koko kiertueen ajan. Iso osa tuottajan työstä jää pimentoon työryhmältäkin, päivät ovat todella pitkiä ja olosuhteet välillä vaativia, mutta työ on palkitsevaa.

 

Ennen kiertuetta jatkan teatterisihteerin aloittamaa työtä ja varmistan, että kaikki on valmista kiertueelle. Tuottaja toimii kiertueella työryhmän yhteyshenkilönä. Vastuulleni kuuluu myös kommunikointi katsojien kanssa sekä esimerkiksi lipunmyyntiin liittyvät asiat.

Kuva: Sanna Ryynänen

Mitä kaikkea seuran- ja työväentaloista toiseen siirtyvän laivakiertueen tuottamiseen kuuluu? Kerro vaikka kymmenen esimerkinomaista asiaa!

 

TT: Ennen kiertuetta kontaktoin mediaa ja teen lehdistötiedotteita. Teen myös kutsut ja lähetän ne toimittajille, muille Saimaan Teatterin viiteryhmille ja työryhmän läheisille. Olen yhteydessä jokaisen esityspaikan yhteyshenkilöihin ennen kiertueen alkua ja sovin jokaiseen esitykseen väliaikakahvion järjestäjät. Kiertueella esiinnymme ympäri Saimaata ja on tärkeää, että vierailumme näkyy myös paikallisilla ilmoitustauluilla ja kyläkauppojen tuulikaapeissa. Lähetän siis nipun julisteita jokaiselle kiertueen esityspaikalle, ja paikalliset hoitavat niiden levityksen. Ilman paikallisia yhteyshenkilöitä ja taloja pyörittäviä seuroja kiertuetoiminta ei olisi mahdollista.

 

Harjoituskaudella pidän tiiviisti yhteyttä työryhmään. Toiveita esimerkiksi viimeiseen esitykseen ja sen jälkeen pidettävään karonkkajuhlaan liittyvistä järjestelyistä voi nousta esiin jo harjoituskauden aikana.

 

Kiertueella jatkan mediakontaktointia, teen julkaisuja sosiaaliseen mediaan, maksan laskuja, hoidan yllättäviä asioita. Tämän kaiken rinnalla osallistun täysipainoisesti laivan kiertue-elämään eli esimerkiksi kokkaan omilla ruokavuoroillani, roudaan ja käyn kaupassa. Esityspaikoilla pystytän lipunmyynnin ja myyn lippuja yhdessä tutkijajäsenemme Sanna Ryynäsen kanssa.

 

Kiertueen jälkeen viimeistelen kirjanpidon ja kerään palautteen yhteistyökumppaneilta ja työryhmältä.

 

 

Minkälainen on tyypillinen työpäiväsi laivakiertueen aikana?

 

 TT: Nautin tutkijajäsenemme keittämän ihanan aamupuuron ja tarkistan noin klo 9 jälkeen sähköpostit ja lipunmyyntitilanteen. Sen jälkeen siirrymme yhdessä kiertuepaikalle ja jatkan siellä asioiden hoitamista. Kirjoitan näitä vastauksia viimeisenä kiertuepäivänä ja tänään olen esimerkiksi ostanut työryhmälle paluulippuja Helsinkiin, järjestänyt kuljetusta Pellossaloon jääneille tikkaille ja selvitellyt onko näyttelijän parranajokone jäänyt Puumalan nuorisotalolle. Ennen esitystä myyn liput. Esityksen aikana vastaan sähköposteihin ja hoidan tulevan viikon esitysten markkinointia. Väliajalla myyn Saimaan Teatterin tuotteita ja esityksen päätteeksi osallistun lavasteiden, näyttämötekniikan ja katsomon purkamiseen.

Kuva: Sanna Ryynänen

Mikä on ollut erikoisin asia, mitä olet tuottajana tällä kiertueella päätynyt hoitamaan?

 

TT: Kiertueella päätyy kohtaamaan katsojia erikoisissa tilanteissa ja tekemään töitä erikoisissa paikoissa. Tällä kiertueella olen keskustellut lippuvarauksista laiturille saapuneen katsojan kanssa pyyhe päällä heti aamusuihkun jälkeen ja puhunut työpuheluita ulkohuussissa. Yhden esityksen aikana päädyin hoitamaan katsojan koiraa, jota ei tietenkään voinut jättää yksin autoon esityksen ajaksi. Vuoden 2023 kiertueella sain vastuulleni kalojen noutamisen Lola3:n  miehistön valmistamaa rantakalaa varten. Se oli kunniatehtävä.

Kuva: Sanna Ryynänen

Mitä muuta haluaisit kertoa Saimaan Teatterin katsojille kiertuetuottajan työstä?

 

TT: Tiivis yhteiselo laivalla ei onnistuisi ilman mukavaa ja ahkeraa työryhmää!

Katsojien suora kohtaaminen on erityistä, sillä usein teatteriproduktion lipunmyynti on ulkoistettu, enkä pääse tuottajana kohtaamaan näin konkreettisesti jokaista katsojaa.

Mielestäni on maagista, miten Saimaan Teatteri herättää eloon vanhat talot. On todella erityistä vastaanottaa 90-vuotias katsoja, joka kertoo olleensa mukana rakentamassa kiertuepaikkamme taloa tai kuulla toiselta katsojalta, että hän ei ollut vieraillut esityspaikassamme sitten nuoruuden tanssien.

Scroll to Top